GARINMOUNT

صفحه های خورشیدی

 

 

استفاده اجتناب ناپذیر لوازم و روزافزون تجهیزات  الکترونیکی در کوهنوردی مساله تامین انرژی و شارژ انواع باطری ها را مطرح کرده و آن را به یکی از بخش های قابل توجه برنامه های کوهنوردی مبدل نموده است. وسایلی همانند انواع دوربین های عکاسی و فیلمبرداری – چراغ های روشنایی – بی سیم – تلفن های ماهواره ای و حتی سیستم های کامپیوتری مانند انواع لپ تاب که در صورت استفاده مداوم خصوصا در شرایط آب و هوایی سرد کوهستان و یا مواقعی که کونوردان مدت زمان طولانی را در برنامه های کوهنوردی به سر می برند لزوم شارژمجدد و تامین انرژی آنها را دوچندان می شود. 

 

اگرچه استفاده از انواع  ژنراتورها تا حدودی این مشکل را برطرف ساخته است ولی برخی نکات مانند وزن بالا و یا مساله تامین سوخت اینگونه ژنراتورها، استفاده از آنها را به موارد خاص محدود ساخته است. بوجود آمدن صفحه های خورشیدی را می توان نقطه عطفی در بهره گیری از انرژی های پاک دانست. وزن کم و در نتیجه قابلیت حمل آسان – عدم تولید انواع آلودگی و کارامد بودن صفحه های خورشیدی انها را به یکی از وسایل نوین و مهم تولید انرژی الکتریکی در بسیاری از نقاط جهان تبدیل نموده است. امروزه انواعی از اینگونه صفحات به بازار عرضه شده اند که براحتی توسط یک نفر قابل حمل بوده و آنها را می توان به صورت ثابت در کمپ ها و یا حتی در هنگام حرکت بر روی کوله پشتی نصب نمود. انرژی دریافتی از نور خورشید به صورت انرژی الکتریکی، به صورت مستقیم و یا بعد از ذخیره سازی در باطری های ویژه ی  این صفحات ، با ولتاژ های متفاوت قابل استفاده می باشد.                                                                                                                                                                                     

 

 

یک صفحه خورشیدی چگونه کار می کند؟

اگر سیلیکون کاملا خالص باشد سطح آن محل ایده آلی برای انتقال الکترونها می باشد. اگر یک اتم سیلیکون با یک اتم دیگر سیلیکون برخورد کند هر کدام از آنها 4 الکترون از اتم دیگر دریافت کرده و یک پیوند قوی ایجاد می کنند. در این حالت هیچگونه بار مثبت یا منفی بوجود نمی آید چون اتم ها به آرایش پایدار رسیده اند. برای بدست آمدن یک تکه سیلیکون خالص که در صفحه ها خورشیدی استفاده می شود ، اتم های سیلیکون بهمین ترتیب سالها باهم ترکیب می شوند.                                                                       

 هنگامی که سیلیکون نور خورشید را جذب می کند، اتمهای سیلیکون توسط فوتونهای نور خورشید بمب باران می شوند و با آزاد شدن الکترون ها الکتریسیته بوجود می آید. اگرچه انرژی بدست آمده توسط یک سلول خورشیدی چندان زیاد نیست ولی هنگامی که تمامی الکترون های آزاد از سطح صفحه خورشیدی جمع آوری می شوند، الکتریسیته لازم برای بکار انداختن وسایل الکتریکی بوجود می آید.                                                    

 

                                                                                                        

 ( صفحات لوله ای ):Solar roll

این صفحه های خورشیدی از قرار دادن پرده نازکی از سلول های سیلیکونی بی شکل بر روی یک صفحه نازک از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند آنها همچنین می توانند از سلولهای بلوری قدیمی ارزانتر باشند. ضخامت این سلولها در حدود 1میکرومتر می باشد در مقابل سلول های کریستالی 150-200 میکرومتر ضخامت دارند. اما سلول های سیلیکونی به کارایی پائین مشهور هستند. برای رفع این نقیصه امروزه دانشمندان سلول هایی با پیوند سه گانه ساخته اند که از سه ماده جداگانه استفاده می کند: سیلیکون بی شکل – نوعی شبه فلز به نام ژرمانیوم و سیلیکون های نانوکریستالی که هر کدام برای دریافت انرژی از قسمتهای مختلف نور خورشید سازگار هستند. در مقابل، سلول های خورشیدی قدیمی که تنها از یک نوع ماده اصلی استفاده می کنند فقط یک قسمت از طیف موثر خورشید را دریافت می کنند.                      

 

در عصری که تامین انرژی خصوصا انرژی الکتریکی با صرف هزینه های فراوان و آسیب های زیست محیطی بسیاری همراه است و همواره نگرانی اتمام منابع سوخت های فسیلی بشر را دنبال می کند، استفاده از صفحه های خورشیدی  یک منبع بیکران و رایگان از انرژی را در اختیار ما قرار خواهد داد منبعی که تقریبا در هر جایی و به هر اندازه می توانیم از آن استفاده کنیم. تنها شرط استفاده از آن اینست که خورشید را در آسمان ببینیم!     

 

  

منبع:

www.solarpanelinfo.com

www.wikipedia.org

                                                                    

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط امین معین  |